Blog Groszkowej

lifestyle, parenting, książki, sport, kuchnia, inspiracje
Djembe – wyjątkowy instrument perkusyjny

Djembe – wyjątkowy instrument perkusyjny

Muzyka jest jedną z najstarszych, a jednocześnie najbardziej zróżnicowanych gałęzi kultury. Dzięki temu współcześnie każdy jej miłośnik ma dostęp nie tylko do milionów utworów muzycznych, ale też setek, jeśli nie tysięcy najróżniejszych instrumentów. To, jak wysoki jest obecnie współczynnik globalizacji sprawia, że ludzie coraz częściej zwracają uwagę na wyjątkowe etniczne instrumenty. Jednym z takich narzędzi muzycznych są bębny djembe. Czym dokładnie jest djembe i jak na nim grać?

Bęben djembe – ciekawy instrument z Afryki

Bębnami djembe nazywamy charakterystyczne, wysokie bębny jednokielichowe przepasane ciasno sznurem. Sznur ten nie jest jedynie ozdobą – jego zadaniem jest utrzymanie cienkiej skóry zwierzęcej na powierzchni instrumentu, jednocześnie zapewniając użytkownikowi możliwość strojenia. Warto też wspomnieć, że drewniana część bębna zawsze jest ręcznie obrabiana ze względu na to, że instrument z idealnie wydrążonym wnętrzem wydaje znacznie gorsze dźwięki niż ten z nierównościami powstałymi przy użyciu ludzkiej ręki.

Jak grać na bębnie djembe?

Gra na djembe jest na tyle prosta, że nawet amator muzyki sobie z nią poradzi. Wystarczy ułożyć dłonie na jego powierzchni na kształt litery V i uderzać w skórzaną powierzchnię w rytm muzyki. Oczywiście są różne techniki uderzeń, które pozwalają na wydobycie z bębna ponad 20 różnych dźwięków. Do trzech podstawowych dźwięków należą bas, open i tzw. slap. Pierwszy z nich wydobywa się poprzez uderzenie instrumentu całą powierzchnią otwartej dłoni. Dźwięk open z kolei można usłyszeć po uderzeniu instrumentu dłonią ze zgiętymi, poza kciukiem który mógłby ulec kontuzji, palcami. Ciekawym brzmieniem charakteryzuje się także slap, który uzyskuje się, uderzając powierzchnię djembe dłonią ułożoną w kształt łuku.