Blog Groszkowej

lifestyle, parenting, książki, sport, kuchnia, inspiracje
Kiełbasa także jako dodatek

Kiełbasa także jako dodatek

Kiełbasa nie jako danie główne, ale dodatek? Istnieje mnóstwo przepisów, które wykorzystują tę popularną wędlinę jako składnik wielu tradycyjnych i smacznych dań. Kiełbasę wieprzową można dodać praktycznie wszędzie i jest to na pewno bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tego swojskiego wyrobu.

Dlaczego kiełbasa wieprzowa jest taka praktyczna?

Kiełbasa wbrew pozorom (bo z wieprzowiny i tłusta) jest całkiem zdrowym produktem, ale pod warunkiem, że jest przyrządzona z małą ilością soli i z dobrej jakości mięsa. Zawiera przede wszystkim dużo białka, witaminy z grupy B oraz inne składniki odżywcze jak fosfor, żelazo, cynk. Niestety zawiera też duże ilości sodu, dlatego nie jest wskazana dla osób, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Kiełbasa wieprzowa traktowana jest więc przede wszystkim jako porcja białka w codziennej diecie. Białko syci i jest niezbędnym budulcem dla naszych wszystkich tkanek. To z mięsa jest najlepiej przyswajalne.

Przepisy z kiełbasą

Wędlinę tę tradycyjnie w kuchni polskiej wykorzystuje się jako dodatek do różnych potraw. Dodawana jest przede wszystkim do różnego rodzaju zup: grochówka, kapuśniak, fasolowa, zalewajka. Pokrojona w kostkę, plasterki lub półplasterki, podsmażona i wrzucona do zupy dodaje jej smaku i sprawia, że danie jest treściwsze. To także popularny składnik fasolki po bretońsku, tradycyjnego bigosu, leczo, kapusty, zapiekanek z makaronu czy ziemniaków. Na kiełbasce Tarczyński smaży się jajecznicę, dodaje się w plasterkach do kanapek, czasem nawet do sałatek. Bywa, że jest dodatkiem do włoskiej pizzy i kryje się w daniu pod nazwą pizza swojska lub wiejska. Można też ją użyć i traktować jak parówkę. Przyrządzi się wtedy z niej hot-doga lub kiełbaskę w cieście drożdżowym lub francuskim. Mini kiełbaski smażyć można w cieście kukurydzianym na gorącym oleju i podawać w formie przekąsek – to wariant szczególnie lubiany przez dzieci. Każdy miłośnik pichcenia w domu ma cały zestaw pomysłów i sprawdzonych już przepisów na ten tradycyjny polski przysmak.