Blog Groszkowej

lifestyle, parenting, książki, sport, kuchnia, inspiracje
Metronomy dla perkusisty. Dlaczego warto z nich korzystać? Co wybrać?

Metronomy dla perkusisty. Dlaczego warto z nich korzystać? Co wybrać?

Pierwszy metronom został skonstruowany na początku XIX wieku. Od tego czasu urządzenie to przeszło spore przeobrażenia. Teraz zamiast klasycznych metronomów analogowych częściej wykorzystuje się urządzenia elektroniczne. To niezbędnik każdego perkusisty!

Metronomy mają na celu odmierzanie tempa. Użytkownik może samodzielnie wybrać wtedy tempo w uderzeniach na sekundę lub też na specjalnym ciężarku w przypadku metronomów mechanicznych, czyli analogowych.

Dlaczego warto używać metronomów podczas gry na perkusji?

Korzystanie z metronomów zalecane jest każdemu perkusiście niezależnie od jego stopnia zaawansowania. Używają ich zarówno uczniowie, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukę, jak również profesjonaliści, którzy chcą stale szlifować swoje umiejętności.

Za pomocą metronomu można łatwiej trzymać rytm i wyczuć utwór muzyczny, dlatego też wspomaga on wtedy równą, rytmiczną grę. Brak właściwej rytmiki może być powodem niezgrania się perkusisty z innymi muzykami. Korzystanie z metronomów zapobiega wtedy wypadaniu z rytmu.

Jaki metronom dla perkusisty będzie najlepszy?

Dla perkusistów rekomendowane są przede wszystkim modele elektroniczne, które nie tylko pozwalają na łatwe odmierzanie tempa, ale również mają pełną paletę dodatkowych funkcji, by ułatwiać naukę.