Blog Groszkowej

lifestyle, parenting, książki, sport, kuchnia, inspiracje
Na zaburzenia trawienia i obniżony nastrój – w czym jeszcze pomaga dziurawiec zwyczajny?

Na zaburzenia trawienia i obniżony nastrój – w czym jeszcze pomaga dziurawiec zwyczajny?

Ziołowa apteczka posiada wiele cudownych właściwości. Stosowanie naturalnych preparatów pozwala w mało inwazyjny sposób poradzić sobie z różnymi schorzeniami. Dziurawiec zwyczajny należy do jednych z bardziej uniwersalnych roślin, których stosowanie pozytywnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Kiedy warto po niego sięgnąć?

Naturalny antydepresant?

Dziurawiec zwyczajny znany jest ze swoich właściwości poprawiających samopoczucie i wpływających na utrzymanie równowagi nerwowej. Przez niektórych nazywany naturalną formą antydepresantu może wspomóc w stanach zwiększonego stresu, bezsenności i innych – negatywnych dla kondycji psychicznej – sytuacjach. Zawartość związku o nazwie hiperycyna pomaga zwalczyć stany lękowe, psychozy i nerwice. Dzieje się to za sprawą jego wpływu na utrzymanie prawidłowego poziomu hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Decydując się na suplementację dziurawcem warto pamiętać, że wchodzi on w reakcje z różnymi lekami – także antydepresyjnymi. Stosowanie ziela należy więc skonsultować z lekarzem, by uniknąć objawów niepożądanych.

Pomoc w problemach trawiennych

Środki z dziurawcem mają działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne, dzięki czemu przyczyniają się do łagodzenia objawów schorzeń żołądka, jelit i wątroby. Roślina może pomóc w przywróceniu apetytu, zwalczaniu bólów brzucha, wzdęć oraz biegunek. Podczas stosowania dziurawca można zauważyć także zwiększone oddawanie moczu.

Ostrożnie z naturą, czyli na co warto uważać, stosując ziele dziurawca

W okresie przyjmowania suplementów na bazie dziurawca zwyczajnego należy unikać długiego przebywania na słońcu. W tym czasie warto zrezygnować z opalania. Hiperycyna ma właściwości fotodynamiczne, które przyczyniają się do zwiększonego pochłaniania promieni UV. Preparatów ziołowych nie powinno się również łączyć z innymi lekami – mogą odwracać ich działanie lub wywoływać objawy niepożądane. Zalecane jest zachowywanie odstępów czasowych w suplementacji dziurawca i innych substancji leczniczych, a także konsultacja lekarska.