Blog Groszkowej

lifestyle, parenting, książki, sport, kuchnia, inspiracje
Szlafrok męski

Szlafrok męski

Oscar Wilde powiedział kiedyś: „Należy albo być dziełem sztuki, albo nosić dzieło sztuki”. Ponieważ większość społeczeństwa nie jest dziełem sztuki, najlepsze, co można zrobić, to postępować zgodnie z drugą radą Wilde’a, zwykle będąc poza domem. Jednak tylko nieliczni przebierają się w domu. Zamiast nosić piżamę lub spodnie dresowe, warto pomyśleć o przejściu na szlafrok. Dlaczego warto nosić prawie zapomniany szlafrok?

Krótka historia szlafroka/szaty

Suknie męskie można łatwo datować na XVII wiek. Te szaty były noszone tylko wewnątrz i czasami nazywane były indyjskimi lub perskimi sukniami ze względu na ich wschodnie pochodzenie i orientalny krój, były podobne do kimona. Najpierw były wykonane z bawełny, a później z jedwabiu żakardowego – zwanego również brokatem, aksamitem lub adamaszkiem. W XIX wieku szlafroki okazały się szczególnie odpowiednie dla dżentelmena zarówno do porannej toalety, jak i wieczorem. W latach sześćdziesiątych XIX wieku szlafrok przeważnie ewoluował w swój obecny kształt, krój z szerokim kołnierzem szalowym, który sięgał prawie do talii i sznurkiem lub szarfą. 

Na początku XX wieku centralne ogrzewanie nadal było niecodziennym luksusem, w związku z czym większość szlafroków była przede wszystkim funkcjonalna i potrzebna do utrzymania ciepła ciała. Nic dziwnego, że długie szaty były wykonane z grubszej wełny i bawełny – czasem pikowane – i najczęściej noszone w jednolitych kolorach i nie spektakularnych kraciastych pledach. 

szlafrok męski

Współczesny szlafrok męski 

Obecnie tylko bardzo niewielka liczba mężczyzn nadal nosi szlafrok. Ze względu na brak popytu od kilkudziesięciu lat pozostaje tylko garstka producentów, którzy produkują najwyższej jakości szlafroki. Nadal można je kupić z bawełny, wełny, jedwabiu lub kaszmiru, ale projekty i detale nie są tak wyszukane, jak kiedyś. Obecnie szlafrok męski występuje najczęściej z zawijanym kołnierzem

Szlafrok męski najczęściej wykorzystywany jest przez mężczyzn wieczorami, tuż po kąpieli lub w zimne chłodne wieczory.